360880-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Larmövervakningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larm- och passersystem
Referensnummer: UE 22.090
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79711000 Larmövervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Eskilstuna kommun tillsammans med flera av kommunkoncernens dotterbolag genomför upphandling av nyinstallationer, förändringar av befintliga installationer samt planerat och oplanerat underhåll av larm- och passersystem. Även installation, underhåll och service av annan utrustning såsom kameraövervakningsutrustning, larmväskor, nyckelskåp och postboxar ingår i uppdraget. Administration av behörigheter samt utbildning till beställarens personal är också en del av tjänsten. Uppdraget kommer bland annat att utföras i kommunala lokaler, bostäder och industrifastigheter belägna inom Eskilstuna kommun varav några finns i ytterområden såsom Stora Sundby, Ärla, Kjula och Kvicksund. Ramavtal kommer att tecknas med upp till två (2) leverantörer under förutsättning att upphandlande myndighet erhåller minst det antalet lämpliga och godtagbara anbud.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121700 Larmsystem, 42961100 Passerkontrollsystem, 79710000 Säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Eskilstuna kommun tillsammans med flera av kommunkoncernens dotterbolag, härefter Kommunen eller Beställare, genomför upphandling av nyinstallationer, förändringar av befintliga installationer samt planerat och oplanerat underhåll av larm- och passersystem. Även installation, underhåll och service av annan utrustning såsom kameraövervakningsutrustning, larmväskor, nyckelskåp och postboxar ingår i uppdraget. Administration av behörigheter kopplade till utrustning inom ramen för uppdraget är också en del av tjänsten.
Leverantören ska också kunna tillhandahålla utbildning till beställarens personal om larm- och passersystem samt annan utrustning som installeras.
Uppdraget kommer bland annat att utföras i kommunala lokaler, bostäder och industrifastigheter belägna inom Eskilstuna kommun varav några finns i ytterområden såsom Stora Sundby, Ärla, Kjula och Kvicksund.
Ramavtal kommer att tecknas med upp till två (2) leverantörer under förutsättning att upphandlande myndighet erhåller minst det antalet lämpliga och godtagbara anbud.