360939-2017 - ÄndringSverige-Borlänge: Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal – Sanering av skadedjur.
Referensnummer: 17/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser fullservice gällande akut och planerbar skadedjurssanering inkl. sanering av lösöre, storsanering m.m. samt avropsbara tilläggstjänster. De typer av skadedjur som saneringen omfattar är främst vägglöss och kackerlackor, därutöver föregås även sanering av andra skadedjurstyper.
Arbetena omfattar åtgärder till bedömt årligt värde av cirka 1,2 MSEK.