360956-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Laholm: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkstjänster - VS-arbeten
Referensnummer: LH 21/07
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Laholmshem AB inkl. dotterbolag och Laholms kommun avser upphandla ramavtal för successiva avrop av Hantverkstjänster - VS-arbeten. Ramavtalet avser såväl mindre reparations-, service- och löpande underhållsarbeten samt ny-, om- och tillbyggnadsentreprenader inom värme och sanitet på Beställarnas samlade fastighetsbestånd. Övriga förutsättningar för uppdraget framgår av upphandlingsdokumentationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen