360965-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hotelltjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetsnära hotell
Referensnummer: 21/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55100000 Hotelltjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att upphandla ett ramavtal för sitt fortlöpande behov av verksamhetsnära hotell.
För sin medverkande personal i produktioner (scenografer, koreografer, balettmästare, kostymtecknare, dirigenter m.m.) och gästande artister (solister, musiker och dansare) som inte är baserade i Stockholm behöver Beställaren boka övernattningar på max. 15 min promenadavstånd från Operahuset (Jakobs torg 4 i Stockholm) på minst fyrstjärniga hotell enligt Hotelstars Unions (Visitas) klassificering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55110000 Hotellinkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen