Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juridiska tjänster
Referensnummer: KS 2021/00773-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Juridiska tjänster/rådgivning
Tjänsten består i att utreda frågor och ärenden av komplex, kompetens och tidskrävande karaktär, men även mindre komplexa ärenden och frågor kan aktualiseras. I Tjänsten ingår även att kunna ge snabbt stöd via telefon/mail eller genom annan kommunikation med bland andra stadens egna jurister. Det kan även finnas behov för staden att lämna över den juridiska handläggningen av ett helt ärende. Tjänsten kan även bestå i att företräda staden vid tvister och vid domstol.
Då semesterperiod råder kan tidigaste datum för Köparen att svara på inkomna frågor komma att bli den 16 augusti.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 11 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bolagsrätt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79100000 Juridiska tjänster, 79110000 Juridisk rådgivning och representation, 79111000 Juridisk rådgivning, 79112000 Juridisk representation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Affärsjuridik
Del nr: 2
Fastighetsrätt/Fastighetsöverlåtelser
Del nr: 3
Tjänsten består i att utreda frågor och ärenden av komplex, kompetens- och tidskrävande karaktär, men även mindre komplexa ärenden och frågor kan aktualiseras. I Tjänsten ingår även att kunna ge snabbt stöd via telefon/mail eller genom annan kommunikation med bland andra stadens egna jurister. Det kan även finnas behov för staden att lämna över den juridiska handläggningen av ett helt ärende. Tjänsten kan även inkludera att företräda staden vid tvister och vid domstol.
Offentlig upphandling
Del nr: 4
Entreprenadjuridik
Del nr: 5
Mark-/Miljörätt
Del nr: 6
Skadeståndsrätt
Del nr: 7
Obeståndsrätt
Del nr: 8
Immaterialrätt
Del nr: 9
Socialrätt
Del nr: 10