360989-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Asbestsaneringsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sanering
Referensnummer: UH-2018-47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262660 Asbestsaneringsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Saneringsarbeten såsom sanering med anledning av brand, fukt, mögel, asbest, PCB, radon, kasein, lukt etc.
Uppdraget omfattar inte dödsfallssanering. Dödsfallssanering omfattas av Beställarens skadedjursförsäkringsavtal. Uppdraget omfattar inte heller saneringsuppdrag inom ramen för en upphandlad, eller från annat ramavtal avropad, totalentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262660 Asbestsaneringsarbete, 90920000 Sanering av anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen