36099-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resurskonsulter IT
Referensnummer: RAÄ-2018-3390
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultstöd för att bidra med resursförstärkning inom IT-området.
Inledning
Denna upphandling avser att tillgodose Riksantikvarieämbetets, nedan kallad köparen, behov av resurskonsulter inom IT-området, nedan kallat uppdraget, främst för resursförstärkning för följande sju anbudsområden: - Användbarhet - Verksamhetsutveckling & krav - IT-arkitekt - Systemutveckling och systemförvaltning - Test & testledning - Ledning och styrning - IT-säkerhet. Den som efterfrågas för leverans benämns nedan som anbudsgivaren.Med resurskonsulttjänst avses i denna upphandling att konsulten förstärker köparen i arbete på plats i Visby, i ett visst projekt eller till ett visst uppdrag, som drivs av köparen. Konsultens roll är att tillföra resurser eller kompetens som köparen saknar. I uppdragen kan också ingå utbildning och kompetensöverföring till köparen. I detta förfrågningsunderlag anges samtliga förutsättningar och villkor som gäller för denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72262000 Utveckling av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen