Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inrikes Rehabilitering.
Referensnummer: 1702429
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Inrikes Rehabilitering avser att hjälpa patienter med varaktiga funktionsnedsättningar att utifrån sina förutsättningar återvinna bästa möjliga funktionsförmåga såväl fysiskt som psykiskt. Den upphandlade tjänsten ska utgöra ett komplement till Region Skånes övriga rehabiliteringsverksamheter. Leverantören ska utifrån angivna målgrupper erbjuda specifika patientanpassade rehabiliteringsprogram för patienter med funktionsnedsättningar efter sjukdomar och skador.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85312500 Rehabiliteringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen