Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt och hyra av textilier.
Referensnummer: A 16-015 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Örnsköldsviks kommun upphandlar ramavtal gällande tvätt och hyra samt transport av sänglinne till vård- och omsorgsboende för successivt avrop under ramavtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98312000 Textilrengöring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen