361033-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lidköping: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning 2021 - Lidköping
Referensnummer: 2021-88
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vinterväghållning inom Lidköping, Gillstad och Järpås.
Upphandlingsobjekt
Upphandlande myndighet bjuder in er att lämna anbud på snöröjning i enlighet med detta dokument och bifogade handlingar. Upphandlande myndigheter företräds i upphandlingen av Upphandling Västra Skaraborg.
Upphandlingen är indelad i områden.
Helt eller delat anbud
Denna upphandling består av följande anbudsområden:
Lidköping 1a - Hjullastare 1 (3-9 ton, klass 22.1513)
Lidköping 1b - Hjullastare 2 (7-13 ton, klass 22.1514)
Lidköping 1c - Hjullastare 3 (11-17 ton, klass 22.1515)
Lidköping 1d - Traktor 1 (klass 50-100 hk)
Lidköping 1e - Traktor 2 (klass 101-150 hk)
Lidköping 1f - Traktor 3 (klass 151-200 hk)
Lidköping 1g - Hjulgrävare (klass 8-10 ton)
Lidköping 1h - Minitraktor/Redskapsbärare med snöblad och sandbytta(Typ Haldor eller liknande)
Lidköping 2 - Gillstad
Lidköping 3 - Järpås
Option Snöslunga
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet bjuder in er att lämna anbud på snöröjning i enlighet med detta dokument och bifogade handlingar.
Upphandlande myndigheter företräds i upphandlingen av Upphandling Västra Skaraborg.
Leverantör kan lämna anbud på ett eller flera av anbudsområdena.
Obs! Om anbud lämnas på mer än ett område är leverantören tvungen att ha kapacitet för att utföra områdena samtidigt. Vid utvärdering av anbud kan leverantören komma att behöva uppvisa att så är fallet. Leverantör som inte klarar av att visa detta kan komma att strykas helt eller delvis från ett, fler eller samtliga anbudsområden.