361081-2022 - ResultatSverige-Karlskrona: Datortomografer ("CT scanner")
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datortomograf Karlshamn 2022
Referensnummer: 2021/02533
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33115100 Datortomografer ("CT scanner")
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar köp av en (1) datortomograf (CT) till Röntgenavdelningen vid Blekingesjukhuset i Karlshamn. Därutöver ingår optioner om köp av ytterligare en (1) datortomograf, utrustning för EKG-triggning, mobila strålskydd samt avtal för utrustningarnas underhåll och service, samtliga för avrop inom fyra (4) år från avtalets tecknande.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen