2. Förfarande
Förfarande
Titel: Maskintjänster 2025
Beskrivning: Upphandlingen avser de avropsberättigade parternas behov av maskintjänster såsom hyra av maskiner för anläggningsarbete med förare och en mindre mängd hyra av maskiner för anläggningsarbete utan förare samt endast förare.
Intern identifierare: 2024/1472
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
Ytterligare klassificering (cpv): 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare, 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000