2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal mark- och anläggning 2026
Beskrivning: Ramavtalet omfattar mark- och anläggningsarbete, både som utförande- och totalentreprenader. Uppdrag ska kunna avropas både som enskilda arbeten eller som hela entreprenader med större omfattning.
Intern identifierare: FSK 2025/430
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45236000 Markanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45112000 Grävning och schaktning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Ramavtalet omfattar mark- och anläggningsarbete, exempelvis schakt och ledningsdragning för VA, dränering, stenläggning av gårdsplan eller asfaltering av trottoar, både som utförande- och totalentreprenader. Uppdrag ska kunna avropas både som enskilda arbeten eller som hela entreprenader med större omfattning.
Intern identifierare: Ramavtal mark- och anläggning 2026