36125-2022 - ResultatSverige-Tyresö: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vård och omsorgsboende
Referensnummer: 2021-KSUH 0065
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser permanenta vård- och omsorgsplatser för personer från 65 år, vilka är i behov av somatisk vård och omsorg och/eller har kognitiva sjukdomar/demens samt korttidsplatser.
Utföraren ska tillhandahålla 10 stycken vård- och omsorgsplatser för boende somatiska sjukdomar, 10 stycken vård- och omsorgsplatser för boende demenssjukdomar och 6 platser för korttidsboende med inriktning på somatiska sjukdomar, d.v.s. 26 platser totalt. Utöver detta ska option finnas för upp till ytterligare 10 demensplatser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
ALLMÄN ORIENTERING
Tyresö kommun (nedan Kommunen) inbjuder Er att lämna anbud avseende boendeplatser i vård- och omsorgsboende enligt Socialtjänstlagen (SoL) utifrån förutsättningar och villkor i detta förfrågningsunderlag med bilagor.
Tyresö kommun, med cirka 48 000 invånare, är en storstadsnära kommun med hav och natur inpå knuten. Här finns ett stort utbud av fritidsaktiviteter, skolor, förskolor och service, vilket tillsammans gör Tyresö till en attraktiv ort att bo i, 20 minuter från Stockholm city.
Läs mer om Tyresö på Kommunens hemsida www.tyreso.se
I upphandlingsdokumenten används ”anbudsgivare” med avseende på företag som lämnar anbud. Med ”Utförare” avses det företag som sedan har tilldelats kontraktet och den tid som följer efter att upphandlingen är avslutad.
OMFATTNING
Utföraren ska tillhandahålla 10 stycken vård- och omsorgsplatser för boende somatiska sjukdomar, 10 stycken vård- och omsorgsplatser för boende demenssjukdomar och 6 platser för korttidsboende med inriktning på somatiska sjukdomar, d.v.s. 26 platser totalt. Utöver detta ska option finnas för upp till ytterligare 10 demensplatser. Det ska vara möjlighet att för Kommunen att omvandla vård- och omsorgsplatser för somatiska sjukdomar till vård- och omsorgsplatser för boende demenssjukdomar.
Kommunen kommer att teckna avtal med en anbudsgivare. Anbud ska därmed lämnas på hela åtagandet.
Kommunen har tagit ställning till möjligheten att dela upp upphandlingen, men funnit att det finns skäl för att tilldela hela kontraktet till en Utförare. Detta bland annat för att underlätta för uppföljning, samverkan och synkronisering av platser och resurser inom ramen för avtalet.
Prognos och utveckling:
Äldre och omsorgsförvaltningen har gjort beräkningar av behovet av permanenta platser i vård- och omsorgsboende för de kommande åren. Utifrån prognosen bedömer förvaltningen att behovet kommer att öka med cirka 90 platser fram till år 2022.