361266-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustningsplattform Kemi/immunkemi inkl. automationsbana.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västra Götalands län.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av bästa möjliga helhetslösning för drift av regiongemensam Utrustningsplattform bestående av analysinstrument för kemi och immunkemi samt reagens och tillbehör för analys, pre-/postanalysutrustning, automationsbana öppen för anslutning av egna och andra leverantörers instrument, och IT-stöd för såväl drift som integration mot regionens LIS system och andra leverantörers IT system.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38300000 Mätutrustning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.