361289-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Skåp
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Källsorteringsmöbler
Referensnummer: 21/163
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39122100 Skåp
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende källsorteringsmöbler till Jönköping kommuns befintliga skolor och skolor som kan tillkomma under avtalsperioden.
Omfattning
Denna upphandling syftar till ramavtal med en leverantör för successiva avrop av produkter för källsortering för inomhusmiljö såsom källsorteringsmöbler och tillbehör för Jönköping kommuns behov för exempelvis grund- och gymnasieskolor enligt angivna villkor i förfrågningsunderlag och kravspecifikation.
Jönköpings kommun gör bedömningen att det kommer att behövas cirka 700 källsorteringsmöbler till befintliga skolor. Ett antal nybyggda skolor (cirka fem) kan tillkomma under avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39135100 Sorteringsfack, 39224340 Soptunnor, 44616200 Avfallstunnor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I ett projekt att minska avfallspåsar ska det tas bort papperskorgar och istället ska det slängas i källsorteringsmöbler som ska köpas in.
Denna upphandling syftar till ramavtal med en leverantör för successiva avrop av produkter för källsortering för inomhusmiljö såsom källsorteringsmöbler och tillbehör för Jönköping kommuns behov för grund- och gymnasieskolor enligt angivna villkor i förfrågningsunderlag och kravspecifikation.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 4000000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 5000000
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.