Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrastsprutor
Referensnummer: RS 2018/673
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Visby lasarett har idag två datortomografer och behöver köpa två nya kontrastsprutor inkl förbrukning. Vi utför nära 8000 DT-undersökningar årligen med en årlig ökning med ca 7 %. Datortomograferna används dygnet runt och Visby lasarett har ett stort akutuppdrag med fokus på såväl trauma som våra folksjukdomar. Kliniken har en ökande efterfrågan på avancerade undersökningar inom samtliga organområden där flerfas kontrastmedelsundersökningar efterfrågas i stor omfattning.
Beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33115000 Utrustning för tomografi, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen