361573-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av aktör att administrera ett frivilligt program för uppköp, transport och återutsättning av ålfiskefångster
Referensnummer: 2075-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet öka förutsättningarna för den ål som vuxit upp inlandsvatten att bidra till rekryteringen. Detta genom att en leverantör ska upprätta och genomföra ett frivilligt program för yrkesfiskare med särskilt tillstånd från Havs- och vattenmyndigheten att fiska ål, där fångsterna av blankål köps upp, transporteras och återutsätts på en plats där ålen har möjlighet att bidra till rekryteringen. För att uppdraget ska nås sitt syfte avgränsas uppdraget till att omfatta namngivna vatten med nedströms belägna vattenkraftverk utan ordnade nedströmspassager för vandrande ål och till Mälaren då det råder osäkerhet om lekvandrande blankål som tillvuxit i sjön kan vandra ut och bidra till rekryteringen. Uppköp, transport och återutsättning av blankål fiskade i följande vatten kan således omfatta av ett frivilligt program: Bolmen, Hjälmaren, Mälaren, Roxen, Rusken, Sommen, Sottern, Stora Lee, Vombsjön, Vänern och Ymsen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 360 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen