361641-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Cyklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2022-00225: Cyklar för användning i tjänsten och hedersbelöning, del 2
Referensnummer: 23/101
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34430000 Cyklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser Följande delområden cyklar.
Delområde 1: Cyklar till hedersbelöningar till anställda och förtroendevalda. (Cyklarna kommer att vara ett av alternativen till hedersbelöning). Växjö kommun
Delområde 2: Cyklar av modell citybike och hybridcyklar exklusive service Ljungby kommun
Delområde 3: Cyklar av modell elcyklar inklusive service Ljungby kommun
Delområde 4: Cyklar av modellen El- lådcyklar inklusive service Ljungby kommun
I delområde 1 och 2 ska både herr- och damcyklar och offereras.
Varje delområde upphandlas av en (1) upphandlande myndigheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde 1: Cyklar till hedersbelöningar till anställda och förtroendevalda. (Cyklarna kommer att vara ett av alternativen till hedersbelöning).
Delområde 2: Cyklar av modell citybike och hybridcyklar exklusive service
Delområde 3: Cyklar av modell elcyklar inklusive service
Delområde 4: Cyklar av modellen El- lådcyklar inklusive service
Beräknad volym
Ramavtalets uppskattade volym per år enligt nedan. Några garanterade volym lämnas inte. Behovet av cyklar skiftar från år till år och därför ska angiven volym ses som ett ungefärligt värde.
Växjö kommun
HedersbelöningHedersbelöningar delas ut till cirka 150 anställda per år och till cirka 5-15 förtroendevalda per år.
Utdelningen av hedersbelöningar görs i mitten av maj och då beställs detta i mitten av mars/början av april.
Cirka 50 stycken cyklar - cirka 10 herrcyklar och cirka 40 damcyklar.
Eftersom cyklar endast är ett alternativ till hedersbelöning kan inte volymen garanteras.
Ljungby kommun
Cyklar citybike och hybrid Uppskattat värde ca 72 000 kr
Elcyklar Uppskattat värde ca 120 000 kr
El-lådcyklar Uppskattat värde ca 10 st