361656-2016 - ResultatSverige-Ängelholm: Datorer och datamateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elevdatorer och pedagogiskt stöd 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
En kombination av ovanstående
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Ängelholm.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Leverans av datorer med tillhörande tjänster i ett helhetskoncept En-till-En riktat mot skolan.
Under första avtalsåret 2016 kommer det att beställas kompletteringsdatorer om behovet skulle finnas. De följande åren planeras avrop göras enligt prognos, med reservation för förändringar. Ängelholms kommun, förbinder sig inte att avropa ett bestämt antal datorer.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30200000 Datorer och datamateriel, 30213000 Persondatorer, 72222300 IT-tjänster, 80500000 Utbildningstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.