361681-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Nacka: Vägbeläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Asfaltsbeläggningsarbeten 2017.
Referensnummer: NTN 2017/374
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Asfaltsbeläggningsarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nacka kommun upphandlar asfaltsbeläggningsarbeten avseende nya beläggningar med tillhörande förarbeten beroende på politiskt beslutad budget, samt underhåll av befintliga asfaltsbeläggningar.
Asfaltsarbeten kommer att avropas från flera olika enheter inom kommunen, t.ex. enheten för anläggningsprojekt, drift- och förvaltningsenheten, och enheten för planering och tillstånd, samt Nacka vatten och avfall AB.
Asfaltering efter arbeten utförda av kommunens belysningsentreprenör ingår. Dessa arbeten avropas direkt av beställarens belysningsentreprenör.
Avrop från avtalet sker löpande av Beställaren som ger en beskrivning av vad som ska utföras i respektive avrop och vilken tid som finns tillgänglig för arbetet.