361752-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Markskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning och skötsel av mark- och grönområden 2022
Referensnummer: KS 2022/170
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattar tre (3) avtalsområden med löpande tillsyn och skötsel av grönytor, hårdgjorda ytor, markkompletteringar och snöröjning. Även förebyggande underhåll (t.ex. kompletteringsarbeten, mindre reparationer av gräsmattor, lagning av mindre hål i beläggningar mm. kan komma i fråga).
Objeken med uppgifter om yta i kvadratmeter enligt ritningar. Dessa tre (3) avtal gäller även som ramavtal gällande övrigt förekommande arbeten inom markanläggning enligt bifogade ritningar.
Objektet är beläget i Boden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77314000 Markskötsel, 90620000 Snöröjning, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen