361763-2018 - ResultatSverige-Uppsala: Möbler för sjukvårdsändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Provtagningsstolar, undersökningsbritsar, gynstolar, bårtransportunderreden, akutvagn
Referensnummer: UPPH2018-0009
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192000 Möbler för sjukvårdsändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att teckna ramavtal, för succesiva leveranser efter avrop, för Region Uppsala, Landstinget Dalarna, Landstinget Sörmland, Region Västmanland, Region Örebro län och Region Gävleborg avseende provtagningsstolar, bårtransportunderreden, undersökningsbritsar, akutvagnar samt gynstolar enligt beskrivning i dessa upphandlingsdokument.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33192100 Sjukbäddar, 33192150 Behandlingsbritsar, 33930000 Obduktionsmöbler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling syftar till att teckna ramavtal, för succesiva leveranser efter avrop, för Region Uppsala, Landstinget Dalarna, Landstinget Sörmland, Region Västmanland, Region Örebro län och Region Gävleborg avseende:
Elektrisk provtagningsstol (fast)
Elektrisk provtagningsstol (hjul)
Provtagningsstol av typ "kontorsstolsmodell"
3-delad akutvagn
Bårtransportunderrede
2-delad elektrisk undersökningsbrits 180 kg>
2-delad elektrisk undersökningsbrits 280 kg>
2-delad hydraulisk undersökningsbrits
Elektrisk gynstol
Elektrisk kombi-brits gyn
Regionerna/landstingen har för avsikt att teckna avtal med en leverantör per produktgrupp.