361770-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt Slussen SN 843 Kulvert väst.
Referensnummer: 17/76
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenad SN 843:
Provisorier och temporära förstärkningsarbeten, för att upprätthålla acceptabel framkomlighet och tillgänglighet (gällande alla trafikantslag).
Markarbeten. Stödkonstruktioner/grundläggning/betongarbeten för tråg/kulvert/ventilkammare och gatuöverbyggnad till och med AG (provisorisk gata och GC-bana). Ledningsarbeten inklusive stödkonstruktioner för ledningar i kulvert, mark, ventilkammare fram till stigarschakt för sjökulvert på Munkbron, Ledningsarbeten Va.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45221200 Anläggningsarbete för tunnlar, schakt och undergångar, 45221220 Kulvertar, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45233120 Vägbygge, 45236000 Markanläggning, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262300 Betongarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen