361784-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mälarhöjdens gymnastikhall.
Referensnummer: Dnr 2.6-271/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser nybyggnad av en specialhall för gymnastik som skall uppföras på befintlig grusplan på Mälarhöjdens idrottsplats.
Projektet innehåller även två stycken optioner bestående av verksamhetsytor för gymnastik.
Nybyggnadsarea inkl. optioner (BTA) ca 2 400 m².
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212210 Byggnation av idrottsanläggningar för en enda idrottsgren, 45236100 Mark- och grundarbeten: diverse idrottsanläggningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektet innehåller även 2 stycken optioner bestående av verksamhetsytor för gymnastik.