See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Grävtjänster Lidköping Miljö och Teknik AB
Beskrivning: Upphandlingen avser gräv- och transporttjänster till Lidköping Miljö och Teknik AB.
Intern identifierare: 2025-18
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Inbjudan, administrativa föreskrifter, krav på leverantör, kommersiella villkor
Beskrivning: Upphandlingen omfattar gräv- och transporttjänster till Lidköping Miljö och Teknik AB. Undantag är följande avtalsområden - där finns idag befintliga avtal: Anläggningsarbeten (LIM 2024-134) Grävtjänster - Linjegrävare (2019-136) Grus (transporter i samband med avrop från dessa avtal) (2024-23) I denna upphandling är de volymer som presenteras endast uppskattade volymer (se punkt 6 priser). De uppskattade volymerna är redovisad per år. Köparen garanterar inte att köpa viss volym. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet. Takvolymen är 20% över den uppskattade volymen som angivits för respektive anbudsområde och anger hur stora volymer som är tillåtet att avropa från avtalet. Takvolymen gäller för avtalstiden (alltså maximalt fyra (4) år). Avtalet anses förverkat; i första hand när avtalet löpt ut i tid och i andra hand när avropad volym uppgår till den fastställda takvolymen.
Intern identifierare: 2025/18
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1 - Grävmaskin hjul: >5-10 ton
Intern identifierare: 2025/18-001
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2 - Grävmaskin hjul: >14-20 ton
Intern identifierare: 2025/18-002
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 3 - Grävmaskin band: >1,5-2,5 ton
Intern identifierare: 2025/18-003
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde 4 - Grävmaskin band: >5-6 ton
Intern identifierare: 2025/18-004
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Anbudsområde 5 - Grävmaskin band: >14-20 ton
Intern identifierare: 2025/18-005
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Anbudsområde 6 - Grävmaskin band: >20-30 ton
Intern identifierare: 2025/18-006
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Anbudsområde 7 - Grävlastare ramstyrd: >12- ton
Intern identifierare: 2025/18-007
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Anbudsområde 8 - Lastbilar
Intern identifierare: 2025/18-008
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Anbudsområde 9 - Maskinförare
Intern identifierare: 2025/18-00
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Anbudsområde 10 - Anläggningsarbetare
Intern identifierare: 2025/18-010