36186-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlshamn: Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Entreprenad arbeten
Referensnummer: UH-2022-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlshamn Energi AB bildar tillsammans med dethelägda dotterbolaget Karlshamn Energi & Vatten AB, en koncern. Karlshamn Energi AB ägs till 100 % av moderbolaget Stadsvapnet i Karlshamn AB, som i sin tur ägs av Karlshamns kommun. Verksamheten i Karlshamn Energi AB omfattar affärsområdena Elnät, Fjärrvärme, Bredband och med där tillhörande tjänster, och affärsområde vatten bedrivs i dotterbolaget Karlshamn Energi & Vatten AB. Karlshamn Energi AB och Karlshamns Energi & Vatten AB dotterbolaget inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal för anläggningsarbeten VA, Fjärrvärme, Elnät samt Bredband. Avseende vilka arbeten som ingår i detta ramavtal respektive inte omfattas, se AFA.21
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 288 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44163120 Fjärrvärmeledningar, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232151 Byggnadsarbeten: renovering av huvudvattenledning, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen