361877-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Säkerhetstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk säkerhetspartner
Referensnummer: ÅM2021-167
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Åklagarmyndigheten och Ekobrottsmyndigheten gör härmed en samordnad upphandling och inbjuder er att inkomma med anbud i upphandlingen av strategisk säkerhetspartner, enligt angivna förutsättningar i upphandlingsdokumenten.
Avtalsperiod
Ramavtalet ska gälla från och med 2021-09-01-2022-08-31 med automatisk förlängning om 1+1+1 år. Avtalsperioden kan som längst uppgå till totalt fyra (4) år.
Myndigheten avser att upphandla ett nytt ramavtal gällande strategisk säkerhetspartner, där leverantören ska stötta Myndigheten med såväl strategiskt som operativt säkerhetsarbete.
Åklagarmyndigheten och Ekobrottsmyndigheten har arbetsplatser på flera orter i Sverige så säkerhetsarbete kan komma att ske inom hela Sverige, då det kan krävas att uppdrag utförs på plats.
Myndigheten avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79417000 Konsulttjänster för säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen