361904-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Personalutbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompetensutveckling för ledning och stödfunktion inom kommunal hälso-och sjukvård
Referensnummer: 22/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80511000 Personalutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen bedriver hälso- och sjukvård och det behövs en ökad kompetens om ansvar och befogenheter om kommunal hälso- och sjukvård.
Det finns ett behov av att tydliggöra ansvar och befogenhet inom olika verksamheter i kommunen som bedriver hälso-och sjukvård. Vilket ansvar som t.ex. vilar på enhetschef, samordnare, legitimerad personal samt vård och metodutvecklare inom kommunens vård och omsorg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster, 80532000 Chefsutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen