361907-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter för gatu- och markanläggningar
Referensnummer: KS-UH/2022:29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ny ramavtalsupphandling av konsulter för gatu- och markanläggningar: projektering, besiktning, projekt-, bygg- och/eller projekteringsledning
Upphandling av ramavtal avseende konsulttjänster inom samhällsbyggnadssektorn för utförande av uppdrag av varierande storlek. Konsulttjänsterna avses att avropas i olika skeden från förstudier och förprojektering till utbyggnadsskedet. Upphandlingen innefattar konsultkategorin Gatu- och markanläggningar.
Viktiga datum:
- AUB.23 Sista dag för B att komma med kompletterande förfrågningsunderlag (KFU) är den 2022-09-02.
- AUB.24 Sista dag för B att svara på frågor är den 2022-09-02.
- AUB.24 B kommer inte att vara tillgänglig för frågor under veckorna 27 - 31 2022.
- AUB.31 Referenstagning kommer ske under veckorna V37-V39 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsulter för gatu- och markanläggningar: projektering, besiktning, projekt-, bygg- och/eller projekteringsledning
Beställaren avser att i första hand avropa konsulttjänsterna i samband med:
-          ny-, om- och tillbyggnader av infrastruktur och anläggningar i form av gator med tillhörande trafiksignalsystem och gatubelysning, konstbyggnader, VA-ledningar inklusive pumpstationer, tryckstegringsstationer och dagvattenanläggningar, torg, trädgård och parker samt skydd mot översvämning, buller och skred och övrig infrastruktur
-          samhällsplanering och plangenomförande
Beställaren avser att även kunna avropa konsulttjänsterna i samband med:
-          ny-, om- och tillbyggnader samt rivning av byggnader, främst för förvaltningsbyggnader, skolor, förskolor, fritidslokaler, idrottsanläggningar, äldreboenden, omsorgsboenden och bostäder,
mark och tomtytor i angränsning till dessa.
Uppskattad volym för konsultkategorin beräknas till 60 miljoner kr under avtalsperioden.
Takvolymen för upphandlingen är 85 miljoner kr.