Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobila toaletter och duschvagnar med tillbehör samt service, FM2020-3923
Referensnummer: UH-2022-171
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmaktens verksamheter och förband har behov av tjänster för tillgång till olika modeller av mobila toaletter, duschvagnar, handtvättstationer med service och tillbehör främst i samband med utbildning och övningsverksamhet samt vid olika offentliga evenemang som till exempel Marindagen. Dessutom finns behov av köp av latrintunnor med tillhörande sittringar. Det finns även behov av omnämnda tjänster och varor till andra tillfälliga verksamhetsorter i samband med övning och utbildning.
Mer information finns i bifogat upphandlingsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen