Officiellt namn: Örebro kommun Postadress: Box 30070 Ort: Örebro Postnummer: SE-701 35 Land: Sverige Att: Göran Gunnarsson E-post:goran.gunnarsson@orebro.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Återvinningshantering av Returavfall 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro.
Nuts-kodSE124 Örebro län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen För de olika verksamheterna i kommunen (skolor, förskolor, äldreboenden, kontor m.m.) sker insamling av returavfall, såsom förpackningar, papper, plast, glas och metall. Insamlingen omfattar ca 245 hämtställen. Upphandlingen syftar till att teckna avtal på detta område.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.