361941-2016 - ResultatSverige-Knivsta: Telekommunikationstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefoni Knivsta/Heby.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 5: Telekommunikationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Uppsala län, Knivsta och Heby kommuner.
Nuts-kod SE121 Uppsala län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar både Knivsta kommun och Heby kommun. Idag har kommunerna separata KST-lösningar. Knivstas avtal löper ut 13.1.2017 och Heby löper ut 28.2.2017. Målsättningen är att få en gemensam KST lösning för telefonin som svarar mot kommunernas behov till en acceptabel kostnad.
Uppdraget avser leverans av en KST-lösning enligt Beställarens specifikation.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 5 000 000 SEK
exkl. moms