361991-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Markmiljöundersökningar av föroreningar i mark, vatten, sediment och byggnader.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser ramavtal för markmiljöundersökningar av förorening i mark, vatten, sediment och byggnader. Beställare är Stockholms stad genom dess exploateringsnämnd. Upphandlingen genomförs av exploateringskontoret. Kontoret eftersträvar en långsiktig ramavtalsrelation med ett inte allt för stort antal leverantörer. Oavsett leverantörens rangordning är kontorens målsättning att ha en aktiv avtalsrelation med samtliga leverantörer.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90700000 Miljötjänster, 71351500 Markundersökningstjänster, 90715000 Föroreningsundersökningar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.