36206-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningar för elförsörjning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Radisson A - Ramavtal investeringar lokalnät
Referensnummer: UH-2021-118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser upprättande av ramavtal för investeringsprojekt med en kontraktssumma upp till 20 MSEK på en spänningsnivå mellan 0,4 kV – 24 kV inom Ellevios nätområden.
Ramavtalen kommer att gälla 2023-01-01 t.o.m 2027-12-31 med option för Beställaren att förlänga avtalen upp till 3 år. Avtalet kommer innefatta garantivolymer. Detaljer kring garantivolymer kommer framgå av förfrågningsunderlaget.
Tekniskt sett omfattar investeringsprojekten bland annat, men ej begränsat till: kabelförläggning, installation av nätstationer, byggnation av luftledningar.
Arbeten kan komma att beställas som utförandeentreprenad eller totalentreprenad, varpå det även krävs att anbudsgivaren även förfogar över projekteringskompetens.
Ellevios nätområde delas in i fyra olika geografiska områden, bestående av ett antal koncessionsområden, se bifogad karta för områdesindelning. Se ytterligare underlag i E-avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 400 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Prislistor för direktavrop inom område 1 (se karta i E-avrop)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet gäller för förnyad konkurrensutsättning inom hela Ellevios nätområde. Denna del avser möjlighet att delta i prislistor för direktavrop inom område 1.
Prislista för direktavrop inom område 2 (se karta i E-avrop)
Del nr: 2
45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar
Ramavtalet gäller för förnyad konkurrensutsättning inom hela Ellevios nätområde. Denna del avser möjlighet att delta i prislista för direktavrop inom område 2.
Prislista för direktavrop inom område 3 (se karta i e-avrop)
Del nr: 3
Ramavtalet gäller för förnyad konkurrensutsättning inom hela Ellevios nätområde. Denna del avser möjlighet att delta i prislista för direktavrop inom område 3.
Prislistor för direktavrop inom område 4 (se karta i e-avrop)
Del nr: 4
Ramavtalet gäller för förnyad konkurrensutsättning inom hela Ellevios nätområde. Denna del avser möjlighet att delta i prislistor för direktavrop inom område 4.