Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anestesiarbetsstationer.
Referensnummer: 17RK574
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33172100 Anestesiutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kronoberg ämnar upphandla 23 st. mobila anestesiarbetsstationer fördelade över Växjö- och Ljungby lasarett. Anestesiarbetsstationen ska innehålla system för narkos/ventilation med tillhörande parameterövervakning och en enhet för patientövervakning. Upphandlingen omfattar även 12 st. patientövervakningsmonitorer. Installation av utrustningen samt utbildning av användare och medicinteknisk personal ska ingå, samt avyttring/utskrotning av befintlig utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33170000 Anestesi och återupplivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen