Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Radisson A - Ramavtal investeringar regionnät
Referensnummer: UH-2021-125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser upprättande av ramavtal för investeringsprojekt med en kontraktssumma upp till 20 MSEK på en spänningsnivå mellan 10 kV-220 kV kV inom Ellevios nätområden. Ellevios nätområde framgår av bifogad karta.
Ramavtalen kommer att gälla 2023-01-01 t.o.m 2027-12-31 med option för Beställaren att förlänga avtalen upp till 3 år.
Tekniskt sett omfattar investeringsprojekten bland annat, men ej begränsat till arbeten i befintliga regionnätstationer, förläggning/skarvning av kraftkablar, arbeten med luftledningar eller förläggning av fiberkabel. Projekten är tekniskt komplicerade och kräver hög kompetens såväl vad gäller teknisk kunskap som förmåga att driva projekt. Se bifogat underlag för ytterligare information.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 750 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ramavtal för stationsarbeten
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45232210 Anläggning av luftledningar, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett antal ramavtal/prislista för investeringsprojekt på Ellevio regionnät, kategori stationer.
Ramavtal för luftledningsarbeten
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45232210 Anläggning av luftledningar
Ett antal ramavtal/prislista för investeringsprojekt på Ellevio regionnät, kategori luftledning.
Ramavtal för kabelarbeten
Del nr: 3
Ytterligare CPV-kod(er) 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar
Ett antal ramavtal/prislista för investeringsprojekt på Ellevio regionnät, kategori kabel.