Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av högupplösande GC-MS.
Referensnummer: FOI-2017-1121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en gaskromatograf och en högupplösande masspektrometer samt tillhörande datasystem och mjukvara som ska användas för förutsättningslös screening av komplexa blandningar i forsknings- och uppdragsprover vid Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI) i Umeå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38432210 Gaskromatografer, 38433100 Masspektrometer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen