362075-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matvagnar 2017.
Referensnummer: 2017/01161
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser köp och direkt leverans av 11 stycken stora och 9 stycken små vagnar enligt beskrivning i förfrågningsunderlaget, inklusive emballage, försäkring, tull och transport, till Centralköket vid Blekingesjukhuset i Karlskrona.
Dessutom ingår option om köp av ytterligare 3 stycken stora vagnar och 2 stycken små vagnar, för avrop inom 1 år från avtalets ikraftträdande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser köp och direkt leverans av 11 stycken stora och 9 stycken små vagnar enligt beskrivning i förfrågningsunderlaget, inklusive emballage, försäkring, tull och transport, till Centralköket vid Blekingesjukhuset i Karlskrona.
Dessutom ingår option om köp av ytterligare 3 stycken stora vagnar och 2 stycken små vagnar, för avrop inom 12 månader från avtalets ikraftträdande.