362082-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT, hård och mjukvaror.
Referensnummer: VLL 1920-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Hårdvara i form av serverdatorer, datalagring och nätverksutrustning. Mjukvara i form av teknisk basinfrastruktur direkt kopplade till hårdvara ovan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Server och lagring
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nätverks- och säkerhetsprodukter
Del nr: 2
Installation av fastighetsnät med tillhörande produkter
Del nr: 3