362092-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Natriumkarbonat
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemikalier.
Referensnummer: 0186-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24313310 Natriumkarbonat
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Släckt kalk
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24313310 Natriumkarbonat, 14311000 Naturligt kalcium, aluminiumkalciumfosfat och råa naturliga kaliumsalter, 14780000 Kalium, magnesium, natrium och litium, 24313000 Sulfider, sulfater; nitrater, fosfater och karbonater, 24312200 Hypokloriter och klorater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Soda = natriumkarbonat
Del nr: 2
Natronlut 25 %-ig och 32 %-ig – livsmedelskvalitet
Del nr: 3
Natronlut 25 %-ig och 32 %-ig – teknisk kvalitet
Del nr: 4
Teknisk saltsyra
Del nr: 5
Hypokloritlösning=natirumhypoklorit 14 %
Del nr: 6
Salt (natriumklorid för avhärdning)
Del nr: 7
Trinatriumfosfat
Del nr: 8
Dinatriumvätefosfat
Del nr: 9
25 %-ig ammoniaklösning
Del nr: 10
Celit 545 (Diatomit) (filtermedia för rening)
Del nr: 11
Extern kolkälla (etanolbaserad)
Del nr: 12
Aluminiumsulfat
Del nr: 13
Kaliumpermanganat
Del nr: 14
Svavelsyra 37 %
Del nr: 15
Svavelsyra 96 %
Del nr: 16
Kalciumklorid=salt
Del nr: 17
Bikarbonatsoda
Del nr: 18
PAX Polyaluminiumklorid XL60
Del nr: 19
Vattenglas
Del nr: 20
Ammoniumsulfat 40 %
Del nr: 21