362164-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för tillfälliga städtjänster 2018-2022
Referensnummer: 18/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan omfattar att utföra tillfällig städning i vårt fastighetsbestånd inom förvaltningsområde Råslätt, City, Österängen och Öxnehaga. Vi äger och förvaltar drygt 150 fastigheter med ca 8 500 lägenheter i centrala Jönköping, Österängen, Öxnehaga, Råslätt, Tenhult och Ödestugu. Beståndet omfattar även serviceboenden, affärs- och kontorslokaler, garage, m.m.
Som leverantör kan ni förvänta er arbeten så som städ av trapphus, tvättstugor, avflyttningsstäd i lägenheter, kontorsstädning, osv.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förfrågan omfattar att utföra tillfällig städning i vårt fastighetsbestånd inom förvaltningsområde Råslätt, City, Österängen och Öxnehaga.
Inom respektive förvaltningsområde finns idag områdeskontor som ansvarar för förekommande drift och underhåll av fastigheterna. Vidare är fastigheterna uppdelade i så kallade bovärdsområden där varje bovärd ansvarar för underhållet av ett antal fastigheter. I bovärdens arbetsuppgifter ingår ett flertal olika göromål bl.a städning.
Vätterhem avser att teckna ramavtal med flera leverantörer gällande tillfälliga städtjänster. Vårt fastighetsbeståndet är uppdelat i fyra förvaltningsområden (stadsdelar). Inom respektive förvaltningsområde finns idag områdeskontor som ansvarar för drift och underhåll av fastigheterna och fastigheterna är, i sin tur, uppdelade i bovärdsområden där varje bovärd ansvarar för underhållet av ett antal fastigheter. I bovärdens arbetsuppgifter ingår ett flertal göromål bl.a. städ och lokalvård.
Det är när vår egen personal inte finns tillgänglig som Vätterhem har behov av samarbetspartners. Som leverantör kan ni förvänta er arbeten så som städ av trapphus, tvättstugor, avflyttningsstäd i lägenheter, kontorsstäd, o.s.v. Uppskattat värde för kontrakten är ca 4 000 000 SEK men Vätterhem garanterar inte några volymer.
Avtalstiden är 2 år, med option till förlängning med 1 + 1 år.
Vätterhem äger och förvaltar drygt 150 fastigheter med ca 8 500 lägenheter i centrala Jönköping, Österängen, Öxnehaga, Råslätt, Tenhult och Ödestugu. Beståndet omfattar även serviceboenden, affärs- och kontorslokaler, garage, m.m. Läs mer om oss på www.vatterhem.se/
Anbudsgivare som vill delta i upphandlingen ska lämna anbud med svarsbilagor elektroniskt via upphandlingsverktyget på www.tendsign.com.