Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fullstack systemutvecklare (nr 4)
Referensnummer: 2021/1085/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI söker en (1) kompetent och driven fullstack systemutvecklare till SMHIs utvecklingsteam. Konsulten kommer ingå i det oceanografiska utvecklingsteamet men möjligheten till att bidra i andra team kan under avtalstiden bli aktuellt.
Kortfattad beskrivning av efterfrågad tjänst
SMHI har fått fler uppdrag från andra myndigheter och kommer behöva utöka sina resurser inom bl.a. systemutveckling. Innan sommaren planerar SMHI att annonsera ett antal tjänster i segmentet systemutveckling med uppdragsstart under tidig höst 2021.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72211000 Programmering av system- och användarprogram, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72246000 Konsulttjänster för system, 72262000 Utveckling av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen