362207-2024 - Resultat
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Ramavtal Byggtekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Byggtekniska konsulttjänster
BeskrivningUpphandlingen avser konsultstöd avseende ny-, till- eller ombyggnation av byggnader och lokaler som används inom utbildning för räddningstjänst. Ramavtalet omfattar konsultstöd inom byggledning, kontrollansvarig enligt PBL, arbetsmiljöansvarig BAS-P, inventeringar, besiktningar, kontrolluppdrag, projektering och projekteringsledning. Uppdrag kommer till största del vara vid MSBs utbildningsverksamhet i Revinge, Rosersberg och på Sandö.
Intern identifierare24/40
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelGenerell del