362229-2021 - ResultatSverige-Norrköping: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fullstack systemutvecklare (nr 5)
Referensnummer: 2021/1086/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI söker en (1) kompetent och driven fullstack systemutvecklare till SMHIs team för Meteorologisk postprocessing. Konsultens möjlighet till att bidra i andra team kan under avtalstiden bli aktuellt.
Kortfattad beskrivning av efterfrågad tjänst
SMHI har fått fler uppdrag från andra myndigheter och kommer behöva utöka sina resurser inom bl.a. systemutveckling. Innan sommaren planerar SMHI att annonsera ett antal tjänster i segmentet systemutveckling med uppdragsstart under tidig höst 2021.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72211000 Programmering av system- och användarprogram, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72240000 Systemanalys och programmering, 72246000 Konsulttjänster för system, 72262000 Utveckling av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen