362229-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Uthyrning eller försäljning av byggnad
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd - Projektuthyrare
Referensnummer: 0572/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70310000 Uthyrning eller försäljning av byggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta uppdrag avser ett konsultuppdrag som projektuthyrare av ”Plåtverkstaden”.
Uppdraget är att hyra ut en projektbyggnad om 10 000 m² uthyrningsbar yta. Byggnaden är belägen på Götaverkens gamla varvsområde på Lindholmen, Göteborg. Byggnaden är idag bara ett skal men har bygglov för att tillskapa 10 000 kvm kontor och industri (montering/tillverkning/produktutveckling).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70200000 Uthyrning eller leasing av egen fast egendom, 70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen