2. Förfarande
Förfarande
Titel: PRISMA
Beskrivning: Upphandlingen avser ett tjänstekontrakt enligt vilket leverantören ska implementera och tillhandahålla ett WFM-system för personal- och bemanningsplanering, schemaläggning och inkallning inom ramen för projekt PRISMA inklusive utkontrakterad drift. RSGs behovsbild av WFM-systemet framgår närmare i Bilaga A0 Kontraktsföremålet. Uppdraget ska genomföras som ett samlat helhetsåtagande där Leverantören implementerar och försvaltar WFM-systemet under eget resultat- och ledningsansvar i enlighet avtalade funktions- och egenskapskrav samt avtalade servicenivåer. Villkoren för uppdraget och de närmare krav och nivåer som Leverantören ska uppfylla framgår av Avtalet, vilket utgör en integrerad del av anbudsinbjudan.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72260000 Programrelaterade tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:130683:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72250000 System- och stödtjänster, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster, 72265000 Programkonfigurering, 72212900 Programvaruutvecklingstjänster för diverse programvara och datorsystem, 72500000 Datortjänster