362381-2022 - ResultatSverige-Umeå: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Speditör
Referensnummer: FS 2.1.2-401-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet inbjuder Ert företag att delta i ramavtalsupphandling av en Speditör.
Upphandlingen omfattar transporttjänster av bland annat temperaturkänsligt material, vetenskapliga prover, farligt gods, apparatur och dokument enligt upphandlingsdokumenten med bilagor.
Speditören ska säkerställa att godset är rätt paketerat och märkt, samt hantera frakthandlingar, tulldeklarationer och import.
Ramavtalet omfattar såväl nationella som internationella transporter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 63520000 Transportförmedling, 64120000 Budtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen