Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yttre skötsel inkl. snörjöjning och halkbekämpning 2022
Referensnummer: UH-2022-35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser entreprenad omfattande yttre markskötsel inkl. snöröjning och halkbekämpning inom Treklöverns fastigheter belägna i Klippan, Östra Ljungby, Stidsvig och Ljungbyhed i Klippans kommun. I entreprenaden ingår att ha beredskap under vintersäsongen nov-mars och att ha utkallningsansvar, dvs att ansvara för att bestämma när snöröjnings- resp halkbekämpningsåtgärder ska sättas in utifrån kommande eller rådande vädersituation. Planerad avtalsstart 2022-10-01.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77312000 Ogräsröjning, 77314000 Markskötsel, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Treklövern har 1064 lgh. Upplysningsvis har Treklövern under det senaste året (2021) haft kostnader inom avtalen för yttre skötsel samt snö‐ och halkbekämpning på ca 3 miljoner kronor exkl moms.