362499-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Bilparkeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital parkering
Referensnummer: KS 2021-00312/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98351100 Bilparkeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser digitala appar för digital parkeringstjänster. Tjänsten ska kunna ta emot betalningar för parkerings biljetter via en mobil app och för sms gällande parkering. Företag, föreningar och myndigheter ska kunna köpa tjänsten så kallad ”företagsabonnemang” för att underlätta sin administration.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34926000 Parkeringsledningssystem, 48217000 Programvara för transaktionsbehandling, 63712400 Parkeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser digitala appar för digital parkeringstjänster.
Omfattning
Växjö kommun med bolag handlar upp betallösningar för parkering. Tjänsten ska kunna ta emot betalningar för parkerings biljetter via en mobil app och för sms gällande parkering.
Växjö kommun med bolag avser att teckna avtal med upp till tre (3) leverantörer under förutsättning att samtliga uppfyller obligatoriska krav.
UMs parkeringsintäkter är idag ungefär 22 miljoner SEK per år. Varje enskild leverantör ska kunna erbjuda både en app lösning och en sms lösning för att ge kunderna bästa utbud både när det gäller korttids biljetter eller för 30 dagars biljetter.
Företag, föreningar och myndigheter ska kunna köpa tjänsten så kallad ”företagsabonnemang” för att underlätta sin administration.
UM har en parkeringshubb som ska kommunicera med betallösning för parkering.
Beräknad volym och takvolym
Ramavtalets uppskattade värde under avtalstiden uppgår till 4,4 miljoner SEK. Några garanterade värde lämnas inte.
Upphandlingens maximala värde (takvolym) uppgår till 5,5 miljoner SEK.
Om omsättningen gemensamt för UM uppnår takvolymen eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har UM rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet. Anbudsgivaren har inte rätt till ersättning, skadestånd eller liknande med anledning av en sådan uppsägning.